STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KOPIA Z MSZA KRZYŻMA ŚWIĘTEGO – INFORMACJE DLA KAPŁANÓW

Kopia z Msza Krzyżma Świętego – informacje dla kapłanów

Publikujemy informacje dla kapłanów, którzy będą uczestniczyć we Mszy Krzyżma Świętego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach w Wielki Czwartek – w dniu 18 kwietnia 2019 r. Uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Kopia z Msza Krzyżma Świętego – informacje dla kapłanów

1. Księża koncelebranci proszeni są o zabranie własnej alby, cingulum oraz stuły koloru białego.

2. Kapłani ubierają się w stroje liturgiczne w auli św. Jana Pawła II (budynek po lewej stronie wejścia do Bazyliki – za kaplicą wieczystej adoracji). Księża Infułaci, Kapituła katedralna oraz Księża przeżywający w tym roku jubileusz 50-lecia i 25-lecia święceń kapłańskich, ubierają się w zakrystii dolnej i należąc do bliższej koncelebry, uczestniczą w procesji wejścia. Pozostali kapłani, zaraz po ubraniu szat liturgicznych, proszeni są o przejście do Bazyliki. Po oddaniu czci ołtarzowi, przez pokłon i ucałowanie, zajmują miejsca na krzesłach przed prezbiterium.

3. Komunię Świętą Księża będą przyjmować pod dwiema postaciami przez zanurzenie przy ołtarzu głównym oraz w miejscach wyznaczonych przez ceremoniarza.

4. Po zakończeniu celebracji do zakrystii udaje się tylko bliższa koncelebra, inni Kapłani pozostają na miejscach. Po wyjściu procesji z Bazyliki, koncelebransi udają się do auli św. Jana Pawła II.

5. Grupy parafialne (nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, ministranci, lektorzy, schole) wchodzą bezpośrednio do Bazyliki. Zachęcamy, aby ministranci i lektorzy uczestniczyli w Mszy św. ubrani w stroje liturgiczne. Powinni oni zajmować miejsca poczynając od środkowej części Bazyliki. Schole liturgiczne, w strojach, które ubierają, posługując w swoich parafiach, zajmują miejsce na chórze.

6. Oleje będą rozdzielane w dolnej części Bazyliki, w kaplicy niemieckiej:

  • Wielki Czwartek – po Mszy Krzyżma w Sanktuarium w Łagiewnikach do godz. 14.00;
  • Wielki Piątek, Wielka Sobota – Katedra Wawelska, 9.30-16.00;
  • W przypadku, kiedy oleje odbiera osoba świecka, powinna ona posiadać stosowne, pisemne upoważnienie od Ks. Proboszcza, sygnowane pieczęcią parafii.
  • Olej chorych oraz święte Krzyżmo należą do „rzeczy świętych”. Należy im okazywać wielki szacunek. Prosimy, aby oleje odbierać w specjalnie do tego przeznaczonych naczyniach i przechowywać
    w wyróżnionym w zakrystii miejscu. Resztę oleju, która pozostała z ubiegłego roku należy spalić, naczynie dobrze wyczyścić i zaopatrzyć się w nowo pobłogosławione oleje;

7. Po zakończeniu Mszy Krzyżma Świętego, Ks. Abp Marek Jędraszewski zaprasza wszystkich Czcigodnych Kapłanów do Domu Duszpasterskiego na wspólny posiłek.

8. Prosimy o wcześniejsze przybycie ze względu na utrudnienia z dojazdem, spowodowane budową Trasy Łagiewnickiej. Przyjeżdżając ul. Zakopiańską, skręt na ul. Siostry Faustyny jest tylko od strony „Carrefour”, a wyjazd z ul. Siostry Faustyny na ul. Zakopiańską wyłącznie w prawo (w kierunku Ronda Matecznego).

 

List Metropolity Krakowskiego

ZOBACZ TAKŻE